هر چیزی که به خدا ربط پیدا می کنه

 

 

 

 

برای غلبه بر شهوت توجه به نکات ذیل، مفید و راه‏گشاست:
الف) شهوت یکی از غرایز نیرومند انسان است که باید قبلاً ماهیت آن را شناخت و سپس با آن مبارزه کرد. آدم شهوانی کر است و کور و از هر طریق ممکن در پی ارضای خویش است.
حضرت علی(ع) در وصف شیفتگان دنیا و شهوت پرستان می‏فرماید:« قد خرقت الشهوات عقله و اماتت الدنیا قلبه »؛ شهوت‏ها پرده عقلش را دریده‏اند و دنیا قلبش را میرانده است(نهج البلاغه، خطبه 108).
برای شخص شهوت پرست، سلامت جسم و روح، مصلحت فرد و اجتماع، آبرو و حفظ شخصیت، رسوایی ومنفور گشتن و... هیچ کدام مطرح نیست و فقط ارضای شهوت مد نظر اوست و بس. بنابراین با شناخت این موارد، بهتر می‏توان به مبارزه با شهوات برخاست.
ب ) هم چنین با آگاهی از مفاسد و مضرّات شهوت رانی؛ مانند:اثر مخربی که شهوت‏رانی بر سلامت جسم دارد، نا امنی وهرج و مرجی که در اجتماع به بار می‏آورد، سرنوشت شومی که بچه‏های نامشروع پیدا می‏کنند، باز ماندن از اهداف عالی و شخصیت انسان و... انسان از شهوت رانی دوری می‏جوید و سعی می‏کند که همواره در زندگی پاک باشد.
ج ) عامل مهمی که بسیار بازدارنده است، «تقوای الهی» است. کسی که در صدد غلبه بر شهوت است، باید به جلال وعظمت و حساب خواهی پروردگار، نیک بیندیشید و به خاطر جلب رضایت خدا و ترس از عذاب و شراره‏های دوزخ،عفاف و پاکی را مراعات نماید.
چه زیبا و دلنشین است سخن امیر مؤمنان علی(ع) در وصف فرشتگان که:« ولا تعدو علی عزیمة جدّهم بلادةالغفلات ولا تنتصل فی هممهم خدائع الشهوات »؛ هرگز عرصه اراده پولادینشان، جولانگاه کندی غفلت‏ها نشود و امکان نداردشهوت‏ها تصمیم خلل ناپذیرشان را نشانه گیرند(نهج البلاغه، خطبه 90)
گر تو را با عرشیان است آرزو
طلعت خورشید می‏کن جست و جو
هر که را قرب وصال اندر دل است
گوهر تقواش شمع محفل است
حلقه ما گر به دل می‏پروری
پس چرا رسوایی از حد می‏بری؟
تدبر در آیات قرآن بویژه آیاتی که ما را از پیروی شهوات بر حذر داشته است؛ مثلاً خدا می‏فرماید:« و من خاف مقام ربّه و نهی النّفس عن الهوی فاِنّ الجنّة هی المأوی » ؛ و کسی که از مقام ربوبی در بیم و هراس به سر برد و نفس خویش را از هوا و هوس بازدارد، به راستی که بهشت برین مقصد و مأوای او خواهد بود(نازعات، آیه 40 و 41)
و یا در مذمت آنهایی که چشم و گوش بسته، به دنبال هوا و هوس سرگردانند، می‏فرماید:(در سوره جاثیه، آیه 23 این آیه به گونه‏ای دیگر آمده است) :« ارأیت من اتخذ الهه هواه »؛ آیا دیده‏ای آن کسانی را که معبود و خدای خویش را هوای نفس خود قرار داده‏اند(فرقان، آیه 43).
و ) الگو قرار دادن افراد عفیف و پاکدامنی نظیر حضرت یوسف(ع)، آن جا که می‏فرماید:« وما اُبرّء نفسی ان النفس لامّارةٌبالسّوء الاّ ما رحم ربّی » و من نفس خویش را تبرئه نمی‏کنم، به راستی که هوای نفس بسیار قوی و نیرومند، انسان را به سوی زشتی می‏کشاند؛ مگر آن جا که رهایی از آن، جز با لطف و رحمت پروردگار میسور نیست.
ز ) نشست و برخاست با افراد پارسا و پاکدامن الهام بخش خواهد بود.
ح ) عامل بارز دیگری که در حفظ عفاف و غلبه بر شهوت مؤثر است، ازدواج مشروع و قانونی است که به طور طبیعی ازشهوت زیاد می‏کاهد.
ط ) برای کاهش شهوت، نکات دیگری نیز مطرح نموده‏اند از قبیل:
1ـ نخوردن برخی از غذاهایی که در تهییج شهوت مؤثر است.
2ـ روزه گرفتن.
3ـ در ازاله موهای زاید بدن شتاب نکردن.
ی ) هم چنین برای کاهش شهوت زیاد، حتی الامکان از محیطی که مهیج شهوت است اجتناب کردن. فیلم‏ها، مجلات وعکس‏ها در زمره همین عوامل محیطی به شمار می‏روند.
ک ) کنترل افکار و تخیلات.
در قرآن آمده است:« ولا تقربوا الزّنا »(اسراء، آیه 32). نفرموده مرتکب فحشا و زنا نشوید بلکه فرموده است نزدیک زنا نروید. به همین دلیل است که در چنین شرایطی، حتی در محیط فکر و تخیل نیز، نباید به شهوت‏رانی پرداخت.
امیر مؤمنان حضرت علی(ع) می‏فرماید:« من کثر فکره فی المعاصی دعته الیها » کسی که در وادی خیال به دنبال گناهان پرسه زد، همین افکار او را به سوی گناهان سوق خواهد داد(غرر الحکم).
علاوه بر این که فکر گناه اگر چه ممکن است عقوبت نداشته باشد، ولی اثر وضعی و تخریبی خواهد داشت.
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 18:35  توسط منتظر   |